Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere id Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere
MY HORSE WEBSITE
Telephone: 666-977-944
e-mail: office@myhorse.com
V našem seriálu Jak vybrat luk, tak i v několika dalších článcích najdete zmínku o tzv. DryFire (výstřelu naprázdno). Tehdy jsme se omezili na prosté konstatování, že je to jedna z nejhorších věcí, které se vám při střelbě z kladkového luku mohou stát. Pokud začínáte, nebo nestřílíte dlouho, možná se vám budou hodit následující podrobnější informace.
Nejprve si ujasněme, že se bavíme o kladkovém luku. Moderním kladkovém luku. Díky všem technologiím a konstrukcím kladek, ramen, materiálů, dokáže takový luk během nátahu v sobě naakumulovat obrovské množství energie.
Tuto energii musí při výstřelu někam řízeně předat. Předává ji pochopitelně šípu. Ač se vám může šíp zdát jako naprosto nicotná a nevýznamná překážka pro silný luk, opak je pravdou. Správně vybraný šíp (s odpovídající váhou a odpovídajícím spine) odebere při výstřelu luku většinu (cca 75%) nashromážděné energie. Ta zbývající se projeví jako vibrace a zvukový efekt doprovázející výstřel.
Výrobce pochopitelně logicky předpokládá, že většina energie bude řízeně odebrána – předána šípu. S ohledem na tento základní předpoklad je pak navržena konstrukce luku. Jeho síle odpovídají materiály ramen, velikost ramen, materiály a robustnost kladek, jejich uchycení v ramenech, tloušťka tětivy a kontrolních lanek atd.
Pokud z jakéhokoliv důvodu dojde k výstřelu bez šípu, dojde při výstřelu k uvolnění veškeré energie pouze do těla luku a všech součástí. Ty tak dostávají 4x víc energie, než se při jejich konstrukci předpokládalo. Pokud se nebudeme bavit o výjimečných událostech, je výsledek zřejmý – s velkou pravděpodobností něco „nevydrží“, „povolí“, „praskne“ atd ... :
prostě ... a řekněme si to otevřeně - může se „dodrbat“ úplně všechno :-( Jen pár ukázek ...
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ač se výše uvedený seznam a fotky zdají děsivé už samy o sobě, není to ale to nejhorší co se může stát. Tím je nebezpečí zranění střelce. Když si představíte, co všechno na luku praská a povoluje a jak blízko u toho je např. obličej, oči nebo ruka je jasné, že k pořádnému maléru nemusí být daleko.
Ohledně DryFire asi není třeba nějak moc polemizovat. Berme prostě na vědomí fakt, že je to to nejhorší co se nám při střelbě z kladkového luku může stát (*). A že se za každých okolností musíme maximálně snažit, aby k tomu vůbec nedošlo !!!
(*) technická poznámka – pochopitelně to nejhorší by asi bylo, že při střelbě někoho trefíme, zraníme nebo usmrtíme Nicméně předpokládám, že čtenáři mají „v hlavě mozek“ a při střelbě dodržují alespoň elementární základy bezpečnosti.
Aby se vám DryFire pokuid možno nikdy nestal, zopakujme si hned na úvod jedno základní doporučení :
Pochopitelně se založeným šípem provádějte nátah VŽDY tak, aby v případě náhodného výstřelu šíp odletěl bezpečným směrem !!!
Pokud jste „zkušený mazák“ a právě teď pohrdavě potřásáte hlavou a pod fousy si mumláte něco ve smyslu „.. když jsou idioti tak ať radši vůbec nestřílí....to mě se stát nemůže...“ pak jste (dle mého skromného názoru) na nejlepší cestě k tomu, aby jste si to prožili na vlastní kůži. Ono totiž těch možností, jak k DryFire může dojít je víc a ne každý vás hned napadne ...
Řešení 1 - nejlepší je luk nikomu na takové to „vyzkoušení“ prostě nepůjčovat. A pokud už musíte, pak ho informovat a přesvědčit, se zda chápe co mu říkáte. Mít luk na očích protože stačí chvilka a nějaký „vošoust“ se ho zmocní a první co ho napadne bude taková blbost.
Řešení 2 - ještě lepší bude, když kromě vysvětlení, založíte navíc šíp. Jen pro jistotu. Navíc, většina lidí se založeného šípu bojí tak, že původně vyžadované vyzkoušení odmítne :-)
Řešení 1 – nejlepší - dejte mu tam šíp.
Řešení 2 – pro účel častějšího půjčování není špatný nápad mít „slepý release“ – viz obrázek vpravo. Vypadá jako normální release, ale nelze ho odpálit – prostě mu tam chybí spouštěcí mechanismus (http://www.lancasterarchery.com/tru-fire-draw-check-tool.html). Stojí to cca 20 $ a toto nebezpečí eliminujete.
Řešení 1 - při každém natahování luku mějte založený šíp.
Řešení 2 - nenatahovat moderní kladkový luk prsty, Na to je release nebo jeho "slepá" náhrada.
Řešení 1 – při každém natahování luku mějte založený šíp.
Řešení 2 – můžete zkuti namísto klasické D-loop smyčky použít některý alternativní způsob – více informací najdete v článku S D-loop na věčné časy?.
Řešení – při každém natahování luku mějte založený šíp.
Řešení – jedině prevence. Využijte každou chvíli, kdy si svůj poklad zálibně prohlížíte a dívejte se pořádně. Prohlédněte tětivu, lanka. Zkontrolujte serving. Prohlédněte kladky. Hledejte jakýkoliv náznak toho, že něco začíná být špatně. Pokaždé když tětivu ošetřujete voskem, kontrolujte zda není roztřepaná, zeslabená. Pozornost věnujte místu, kde je tětiva dělená – např. instalován Peep Sight atd .. Pokud najdete problém – vyměňte celou tětivu i s lanky. Hned. Nová sada stojí kolem 70$ a máte ji doma za 2 týdny. Nestojí to za ty problémy.
Kromě nebezpečí poškození luku hrozí ale největší nebezpečí vám. Obzvlášť u karbonových šípů platí, že do poslední chvíle vypadají OK, ale pak se rozletí na několik kusů, vybavených pekelně ostrými hroty. Bohužel zadní část vyrazí obvykle dopředu a směrem dolů – tam kde máte svoji ruku držící luk. K pořádnému maléru a poměrně těžkému zranění chybí už jen setina vteřiny ....
Myslím, že tento obrázek ilustruje poměrně přesně to, o čem píšu.
Řešení 1 – musíte si být jistí, že šíp, který ze svého silného luku hodláte vystřelit je v pořádku ! Pokud máte jakékoliv pochybnosti, nestřílejte s ním. Dejte ho k rajčatům jako stylovou opěrnou tyčku. Ty „blbé“ dvě stovky za to vážně nestojí.
Ke shlédnutí doporučuji také toto video - Flex It First, které kromě varování obsahuje i doporučení jak této katastrofě předcházet (stačí před každým výstřelem pořádně otestovat – propružit šíp. Pokud začne vydávat divné zvuky, praskat – PRYČ s ním!)
Řešení 2 – používejte kompozitní šípy (karbon a hliník). Šíp s hliníkem většinou nepraskne. To už se dříve ohne tak, že jej vyřadíte ze svého arzenálu sami. Navíc hliník zvyšuje váhu šípu, což je vlastnost, kterou lovci lukem uvítají.
Řešení – prosté. Používejte těžší šípy než je předepsané minimum. Pokud je vaším cílem lov, stejně budete, s ohledem na dostatečnou ranivost, těžké šípy potřebovat (více najdete informací v článku Lehké nebo Těžké šípy?) Pro lovce neexistuje jediný důvod proč používat příliš lehký šíp!
Problém ale je, že při těchto kontaktech dojde často k poškození a ne vždy je na první pohled vidět. Co hrozí v případě poškozeného karbonového šípu je popsáno výše. Při kontrole nezapomeňte pořádně prohlédnout také Nock (konec šípu s drážkou, kterým se zakládá na tětivu). Nock je z plastu, všelijaké barvy a většinou takový poloprůhledný. Jeho případné poškození je na něm velmi špatně viditelné. A to může být problém.
Pokud na tětivu založíte takový šíp, poškozený nock nemusí zvládnout nápor energie a rozpadne se. Tětiva po něm sjede a proklouzne kolem šípu. Šíp zůstane na svém místě nevystřelen, ale luk si „práskne“ naplno a hlavně naprázdno. Ukázkový DryFire.
Řešení – kontrolujte Nock šípu. Pokud se vám na něm cokoliv nezdá, vyměňte jej. Jde o korunovou položku a vy máte dozajista pytlík náhradních. A když ne, tak si je kupte.
Až donedávna jsem si myslel, že výše uvedený seznam je kompletní. Nicméně nedávné události mě donutily dopsat další bod a tím je „Exotická a zdánlivě nepochopitelná chyba střelce“ jako je např. střelba bez šípu. Tím nemyslím již popsanou situaci, kdy si někdo neznalý cvičně luk natáhne, ale okamžik, kdy střelec během střelby prostě zapomene pro příští ránu založit šíp :-)
Pokud se vám to zdá jako bláznivé, souhlasím. Pokud se vám to zdá jako vymyšlené, pak vězte, že jsem to viděl na vlastní oči a od viníka/oběti jsem stál necelý metr.
Nejhorší na tom je, že jsem jí měl celou dobu před očima. Přiznám se, že jsem se na ni v tu chvílí až tak úplně nesoustředil (řešil jsem své problémy), ale i tak ... vůbec mě nenapadlo, že to, co se kousek ode mě odehrává, je nějaký divný a že bych ji měl zastavit.
Výsledek tohoto DryFire naštěstí nebyl nijak fatální – více informací najdete níže. Nicméně je to příklad, že v reálném životě může nastat situace, byť se vám zdá naprosto nesmyslná.
Pokud už došlo k tomu, k čemu dojít nemělo, a vám nebo někomu jinému se na vašem luku „povedl“ DryFire nabízí se tento postup:
Výše uvedený scénář je optimistický – všechno je OK. Realita ale může být jiná. Pokud na svém luku najdete nějaké poškození, zastavte celou záchrannou operaci. Luk bude potřebovat skutečný servisní zásah. Bude potřeba vyměnit poškozený díl – ať kladku, tětivu, lanka, ramena. V každém případě je to problém. Obzvláště u nás. V USA byste luk ještě ten den zavezli do autorizovaného servisu a doufali, že se vám za den, dva maximálně za týden vrátí zpět.
U nás to budete mít složitější. Servisů, na které se můžete obrátit není mnoho. Použijte Internet a najděte si kontakty. Zavolejte a vysvětlete co se stalo. Poslouchejte, co vám mohou nabídnout. Umí to ? Umí vaši značku luku? Věříte jim? I u nás existují šikovní lidé, kteří vám mohou pomoci. Otázkou je, zda mají nezbytné náhradní díly, zda je dokáží sehnat a za jako dlouho.
V nejhorším případě je možné obrátit se na servis v zahraničí - může to být Německo, Anglie, Finsko a když by bylo nejhůř může to být pochopitelně i USA. Tam je nabídka služeb nejširší. Problémem ovšem bude posílání, poštovné tam a zpět, domluva, placení opravy atd ...
Můžete se pochopitelně o opravu pokusit sami. V případě poškozených věci půjde v podstatě pouze o výměnu. Problémem, avšak určitě řešitelným, je jak sehnat náhradní díly. Obraťte se přímo na výrobce luku. Většina těchto firem má výbornou zákaznickou podporu a věřím, že vám vyjdou ochotně vstříc.
Nehodu, která se stala přímo u nás v rodině, už jsem popsal výše. Tedy přesněji důvod jak k tomu došlo. Nyní ve zkratce zbytek. Podotýkám, že obětí se stal manželčin nový luk Mission Riot.
Konec dobrý, všechno dobré, říká se .. na tomto místě je ale nutné upozornit na několik důležitých skutečností, které (pravděpodobně) sehrály svoji důležitou roli v dobrém konci :
Pokud jste dočetli tento článek až sem, nezbývá mi než poděkovat za trpělivost. Doufám, že vám tyto informace budou užitečné a že se, třeba i díky nim, DryFire ve své střelecké kariéře úplně vyhnete. Moc vám to přeju.
H.