Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere id Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere
MY HORSE WEBSITE
Telephone: 666-977-944
e-mail: office@myhorse.com
Asi jste to už viděli ... lovec vystřelí, šíp letí směrem k cíli a v okolním šeru jasně svítí. Vidíte perfektně jeho dráhu letu a místo dopadu. Jasný svítící bod nešlo přehlédnout. Co to bylo ? ...
Pokud s loveckými luky začínáte a podobné video vidíte poprvé, pravděpodobně jste zmateni stejně, jako já před lety. Říkal jsem si „ co to je?“ a v první chvíli přemýšlel dokonce nad nějakým počítačovým trikem. Ale pochopitelně, pokud jste trochu zkušenější, je vám vše jasné - díváte se na šíp vybavený svítícím končíkem tzv. „Lighted Nock“
Poznámka: text byl aktualizován o informace o produktech z čínské produkce - téměř na konci článku.
Ale pro jistotu sii hned na začátek připomeňme, o čem tu bude řeč
{youtube}Hi3BX2gImoQ{/youtube}
.. ano, to je ono .. Lighted Nock (dále si dovolím zkracovat na LN).
Princip je v podstatě velmi jednoduchý. Ze svého šípu vyndáte stávající končík (anglicky Nock) a nahradíte ho jiným - speciálním. Ten pochopitelně slouží primárně ke stejnému účelu – k nasazení šípu na tětivu, ale hned na první pohled si všimnete, že oproti obyčejnému je podstatně větší. Obsahuje navíc malou baterii, která napájí LED diodu umístěnou v plastové části nocku a nějakou elektroniku, která se stará o aktivaci – automatické rozsvícení.
jako příklad použijme Firenock. Dnes asi nejvíc sofistikovaný LN na trhu |
Takto vybavený šíp založíte na tětivu stejně jako normálně a vystřelíte. Během výstřelu dojde automaticky k aktivaci, LED dioda se rozsvítí, celý končík začne svítit. Let šípu a hlavně místo jeho dopadu jsou mnohem lépe zřetelné.
Nock svítí tak dlouho, dokud jej manuálně nevypnete (tedy až na výjimky). A nebo než se vybije baterie :-) Takto to vypadá docela jednoduše a ono to vlastně jednoduché je. Má to sice i některá „úskalí“, ale o nich později.
Je jasné, že základní prvky (LED dioda, baterie a nějaká ta elektronika) budou u všech modelů a u všech výrobců víceméně stejné. Rozdíly jsou především :
základní nabídku najdete u většiny modelů ... | ...a u některých nevíte, co si vybrat :-) |
Mnohem důležitější pro běžné použití ale bude míra jasu, který LN produkuje. Jas sice hodně ovlivňuje zvolená barva – např. zelená bude vždy jasnější než např. modrá, ale i tak najdete mezi produkty různých výrobců značné rozdíly.
Výše uvedený obrázek prosím berte s jistou rezervou. Je převzatý z Internetu a netuším za jakých podmínek přesně vznikl. Nicméně jistou představu o možných rozdílech dává.
Určitou výhodou bude i úspora baterie, především pokud střílíte větší série šípů. Než dojdete k terči a vypnete je, nocky mnohdy svítí dlouhou dobu zbytečně.
U ostatních modelů se vypnutí řeší sice různě, ale podobně – různé pootočení, povytažení nocku, poklepání atd ... Zpočátku to bude vždy chtít trochu cviku, ale jakmile se to naučíte, správný pohyb je otázka vteřiny.
Zde možná oceníte automatické vypnutí u Firenocku Target, kdy jste vypínání zcela ušetřeni.
Když už byla řeč o baterii – většina modelů umožňuje výměnu vybité baterie za novou, ale některé (např. Nockturnal) mají baterii napevno a po jejím vybití kupujete znovu celý LN.
náhradní baterie pro Lumenok |
A pochopitelně pro každý takový šíp musíte zvolit ten správný LN – ve správném rozměru. Prostě do šípu Easton FMJ, kam patří X nock, musíte např. od Firenocku koupit typ označovaný jako „A“. Kdybyste koupili třeba „E“, tak vám tam nebude pasovat.
No a ne každý výrobce dodává své LN ve všech rozměrech. Takže se vám může stát, že všichni okolo vás spokojeně používají LN značky „SUPERDUPER“, ale vám je to k ničemu, protože pro vaše oblíbené šípy se prostě nevyrábí.
Až doposud byla představa svítícího šípu lákavá. Zní to dobře, ne? Ale jak už to bývá, i zde najdeme problémy, které nám život s LN znepříjemňují.
Většinou to rešíte tak, že si LN koupíte jen pro pár vybraných šípů a ty ostatní „obyčejné“ necháte jak jsou. Čímž si zaděláváte na další možný problém – viz níže.
Vyšší hmotnost by mě zase tolik netrápila, ale problém je ten, že se objeví zrovna tam, kde ji nejméně potřebuji – vzadu. Ano, jde mi o vyvážení šípu – tzv. FOC (pokud vám tento pojem zatím moc neříká, více informací najdete zde ... avšak pouze v Angličtině). Prostě jde o to, aby šíp byl rozumně těžší "na předek". Existují doporučené hodnoty FOC – podle zdroje se trochu liší, někde je to v rozsahu 10-15%, někde jinde 8-15%.
Pokud jste se svou konfigurací někde uprostřed „doporučené zóny“, pak si asi s nějakými 10-15 grainy navíc nemusíte dělat velké starosti. Ale pokud jste už i s obyčejným nockem někde na spodní hranici, může vás každý grain navíc, umístěný navíc na úplném konci šípu, zajímat (nebo spíš trápit) dost.
Jako příklad moje konfigurace – šípy Easton FMJ spine .300, standardní X nock, řezané na délku 28,5“, hrot 100 grainů, 3ks křidélka Blazer - FOC mi vychází cca na 9,6%. Tedy už teď nic, co bych považoval za úplně ideální. Ale šípy létají dobře, takže s tím „dokážu žít“.
Jenže, nahrazením běžného nocku za svítící LN o váze, dejme tomu 22gr, se mi FOC změní na 8,1%. A to už se mi vážně moc nelíbí. Co s tím ?
Upřímně – mám na jednom tréninkovém šípu LN firmy Lumenok o váze 26,6gr a FOC mi vychází 7,6% (což už je opravdu hodně málo), ale nevšiml jsem si nijak zásadně negativního chování. Pokud šíp neletí kam a jak má, pak z toho viním „svý pracky“ a ne FOC. Nicméně je možné, že šíp s tak nízkým FOC, je už prostě málo tolerantní a tak se každá střelecká chyba výrazněji projeví.
Pokud použiju peří, ale krátké 2“ model RAYZR (obdoba plastových Blazerů, ale z peří) pak váha jednoho křidélka je 1,2grainu, celkem tedy úspora 14,4grainu a změna FOC na 9,6% (vida jsem tam, kde jsem byl).
Tohle je možné řešení, jenže upřímně se mi právě teď moc nechce (a pouze z tohoto důvodu) opouštět své osvědčené Blazery, a začít spoléhat na něco jiného.
Jenže, současně bych musel vyměnit i lovecké hroty a to už je složitější. Mám jich docela sbírku a všechny, pochopitelně, ve váze 100gr. Jejich výměna za 125gr verze by už byl náročnější krok, nehledě na to, že tyto těžší verze se hůře shání (např. náhrada někde na cestách)
To by mi umožnilo nechat si svoji sbírku 100grain loveckých hrotů a přitom docílit zvýšení FOC. Jen pro zajímavost – při použití 50gr insertu se dostávám na FOC=10,64% a to při zachování ještě rozumného dynamického spine šípu. Insert 75gr by moje FOC posunul do „světa velkých kluků“ na hodnotu 12,3%, jenže šíp v této konfiguraci se mi už jeví jako docela „měkký“.
Jen podotýkám – pro posouzení změn, jejich vliv na FOC a dynamický spine šípů, používám počítačovou simulaci – program SFAX. Realita může být trochu jiná a možná zjistím, že šípy, ač simulovaně měkké, létají v realitě skvěle. Jenže, to chce čas a náladu na experimenty.
Toto řešení se mi zatím jeví jako optimální. Nicméně ani ono není bezbolestné. Znamenalo by to v podstatě vyhodit všechny stávající šafty s již vlepenými hliníkovými inserty (neboť netuším, jak bych je dostal ven) a nahradit je zcela novými šafty. A to při nějakých 15 šípech, co se mi tu porůznu povalují, znamená bavit se o částce cca 5 tisíc :-/
Omlouvám se všem, kteří se v mých úvahách ohledně ladění FOC a spine šípů „ztratili“, nebo těm, kteří právě dospěli k přesvědčení, že jsem se definitivně zbláznil :-) Ano, souhlasím, že už je to dotažené trochu do krajnosti a takto v detailech to zajímá snad jen úplné „šťouraly“ jako jsem já.
Nicméně věřím, že to dává určitý obrázek o tom, jaké „problémy“ může způsobit tak jednoduché rozhodnutí, jako je pořízení svítícího končíku – Lighted nocku.
Naštěstí u některých (ale ne u všech) modelů LN pro tuto situaci existuje řešení. Za rozumné peníze můžete pořídit „tréninkovou“ variantu LN. Ta sice nesvítí, ale váhou věrně simuluje svého funkčního sourozence. Takže trénujete s přesnou kopií toho, s čím budete později střílet. Nicméně pokud váš oblíbený výrobce LN nic takového nenabízí, nezbude, než si pohrát s náhradním vyvážením konce šípu (vložky, kousky insertů apod.)
Problém tedy nastane, pokud se rozhodnete změnit výrobce nebo typ šípů, které používáte. Pokud starý a nový nemají shodné rozměry (nepoužívají stejný nock), pak to znamená, že ani staré LN, do kterých jste až doposud investovali, nebude možné pro nové šípy použít.
U seriózních a osvědčených výrobců toto snad nehrozí – jsou si tohoto nebezpečí vědomi a na kvalitě používaných nocků si dávají záležet. Ale může se vám stát, že na Internetu objevíte novinku ... nové, revoluční řešení .. minimalizovaná váha ... super cena, šetřilo se kde mohlo .. a ... slzy a pláč..
Proto radím - než se rozhodnete pro nějaký konkrétní model LN, pořádně si propátrejte Internet. Použijte Google, pročtěte diskuze. Zjistěte, co používají zkušenější a jděte stejnou, osvědčenou cestou. A to už vůbec nemluvím o „samodomo“ řešeních, které dozajista na Internetu objevíte. Těm bych se, být na vašem místě, zcela vyhnul.
Tak, kritiku máme za sebou a doufám, že jsem vás neodradil. Protože odteď už to budou jen samá pozitiva a jistoty :-)
.. až do okamžiku, kdy jsem v Kanadě střelil po medvědovi. Pod vlivem celé situace jsem prostě vůbec neviděl, kam šíp dopadl. Vůbec. Jen jsem tušil, nebo měl pocit, že to bylo dobře .. ale naprosto mi chybělo to vizuální potvrzení. To, co znám z terče, z tréninku. Že šíp je tam, kde má být. Byl jsem z toho „na prášky“ . Jak moc bych v tu chvíli uvítal svítící šíp, který by jasně ukázal, že jsem skutečně trefil kam jsem chtěl. Ušetřilo by mi to nějakých 45 minut nervů ...
Navíc terče bývají pěkně bílé, nebo světlé a šíp se na nich pěkně vyjímá. Medvěd byl černý, špinavý a já neviděl vůbec nic.
K tomu přidejte fakt, že většina lovu se odehrává ráno nebo večer – tedy za snížené viditelnosti a pochopíte, proč jsou LN tak oblíbené hlavně mezi lovci.
Okamžitě uvidíte, zda je let šípu hladký – perfektní a luk je tedy správně vyladěný, nebo zda sebou šíp při letu „mrská“ a háže a je tedy něco špatně – buď na vašem luku nebo s vaší střeleckou technikou.
Na fotkách je krásně vidět co mám na mysli - co vám může podobný obrázek prozradit:
Předesílám, že níže uvedený seznam dozajista neaspiruje být kompletním přehledem toho, co se dnes dá koupit. Berte to spíš jako základní informaci o těch nejznámějších výrobcích a modelech. Snažil jsem se „vydolovat“ správné informace, ale ne vždy je to úplně snadné. Pokud jsem se někde spletl, prosím o upozornění (napravím to).
A pokud jsem snad zapomněl na váš oblíbený model, můžete mi opět napsat pro doplnění, nebo to napravit sami - využít diskuzi pod článkem ...
Už jsem se o něm několikrát zmínil v textu výše. Zajímavým odlišením od konkurence je jeho způsob zapínání/vypínání pomocí magnetu, který si musíte nalepit někam na vhodné místo na luku. Na to, jak šťastné je to řešení, si musíte udělat názor sami.
Zapíná se výstřelem, vypíná se takovým specifickým kývavým pohybem (vikláním) nocku, který vypadá složitě, ale je snadné se jej naučit.
více informací na http://www.lumenok.com
Zapíná se výstřelem, vypíná stlačením malého vypínače v těle nocku (lze použít hrot jiného šípu).
více informací na http://nockturnal.com
Pravděpodobně nejsofistikovanější konstrukce. Neobsahuje žádné pohyblivé díly, ale zato je napěchován pokročilou elektronikou. Zapíná se výstřelem (spouští ji integrovaný akcelerometr). Vypíná se poklepáním nocku o tvrdou podložku, případně zemi.
Pro použití s moderními výkonnými luky si do šípu (šaftu) budete muset ještě nainstalovat malý kovový kroužek, nazývaný „Extreme Shock End Cap“. Zní to složitě ale není .. je dodáván s většinou sad i s „udělátkem“ pro správnou instalaci. Prostě kroužek namáznete vteřinovým lepidlem a pomocí „udělátka“ jej zastrčíte do šaftu tak hluboko, kam až to půjde. Hotovo. Tento kroužek brání zničení LN v důsledku silných nárazů do terče/cíle. Instalovat si jej pochopitelně nemusíte, ale při opravdu silných lucích riskujete, že se drasticky zkrátí životnost celého LN (v extrémním případě na jediný výstřel :-) ... potvrzeno vlastní zkušeností).
Ostatní informace (pro srovnání s konkurencí) jsou trochu komplikovanější, takže si je popišme trochu podrobněji :
Osobně považuji Firenock za asi to nejlepší, co si můžete pořídit, ale tu komplikovanost ve výběru považuji současně za největší slabinu. Zatímco u konkurence si vyberete jen typ podle velikosti šaftu a barvu, u Firenocku strávíte hodiny procházením webu a zjišťováním „co je co“. Co to vlastně chci a co mi sakra nabízí. A když už máte pocit, že máte jasno a můžete nakupovat, zjistíte, že tady a támhle jsou další volby a vy už jste z toho úplně blbí :-) Prostě můj názor je, že Firenock je pro opravdové nadšence, kteří jsou ochotní studováním nabídky, parametrů a rozdílů jednotlivých modelů, možností a sad strávit třeba i několik hodin.
Jakmile to jednou pochopíte, máte vyhráno a už v tom vlastně žádná složitost není, ale pustit se do toho chce vážně silné nervy a značné odhodlání. Anebo kamaráda, co vám poradí ...
S komplikovaností výběru je také spojená další drobná nepříjemnost – snad kvůli ní jej nenajdete ve velkých obchodech jako je třeba Lancaster. Prodejců také není mnoho a pokud jsou, jejich nabídka bývá docela ochuzena. Takže většinou nezbude než objednávat přímo u výrobce.
Je to jistá komplikace, ale osobně jsem přesvědčen, že kvalita Firenocku si tu trochu práce navíc zaslouží.
Více informací na http://www.firenock.com
Následující tip jsem dostal od čtenářů web- díky. Informace uvádím jak jsem je dostal.
Levnější varianta svítíciho končíku, která je vyrobena v Číně a lze ji sehnat už na některých českých e-shopech kolem 110 Kč.
Průměrem pasuje do karbonového šípu Easton powerflight (pokud se nepletu pak jde o SuperNock).
Dioda se aktivuje pootočením na závitu baterie kdy dojde ke spojení kontaktů. Baterie má gumový převlek a v šípu drží dostatečně pevně a i při opětovném vyndavaní je převlek výborně přilepen a zatím se mi nestalo že by se nějak sundal. Jelikož se nock neaktivuje výstřelem ale pootočením je dobré nock aktivovat a poté ho zatlačit v dané poloze vuči křidélkům do šípu tak aby pěkně dosedl na konec šípu a při každé aktivaci měl stále stejnou polohu. I při chybném zatlačení lze aktivní polohu končíku utahováním doladit. vyplatí se použít klíček na končíky.
Deaktivace se provadí nepatrným povolením končíku od baterie kdy dojde k přerušení kontaktu. Jinak svítí na pořád.
Kompletní demontáž končíku z šípu i s baterií provádím pouhým vytažením a když to prostě nejde končík nepatrně povolím a použiju na něj šnůrku na serving se smyčkou.
Celková váha končíku i s baterií je 1,57gramů, tedy cca 24 grainu
Co se týče výdrže baterie, nemám tušení. Končíky mám 4 měsíce a i když je nepoužívám pořád na pohled svití pořád stejně.
Dostupnou barvu jsem zatím u nás sehnal jen modrou.
Tento je pořízen na www.epuskohled.cz
A za sebe ještě dodám .. pokud se rozhodnete experimentovat s věcmi z Číny (osobně nic proti), pak doporučuji se porozhlédnout přímo na populárních serverech jako je třeba Aliexpres.
Pozornosti nadšených kutilů pochopitelně neunikly ani svítící šípy. A tak na Internetu najdete několik návodů, jak si takový Lighted Nock vyrobit doma, na koleně.
{youtube}w7OaTg4ubKY{/youtube}
{youtube}k8SWVlkyt8Y{/youtube}
{youtube}qe-shmi31Go{/youtube}
Určitě jich bude víc a najít si je dokážete určitě sami .. Je jen na vás, jaký bude váš názor. Můj osobní je ten, že nemám ani chuť ani čas se do podobných experimentů pouštět. Ale věřím, že to je otázka vkusu každého soudruha .. že soudruzi ? :-)
Ano, to je bezvadný nápad :-)
Taky mě to napadlo. Mám tu pár vzorků od různých výrobců. Ještě musím dokoupit jeden či dva, pak vymyslet jak to udělat, aby to mělo co nejlepší vypovídací hodnotu a pak se do toho pustím. Někdy. A až to bude hotové, dozajista se zde o tom dozvíte.
Zatím poprosím o trochu trpělivosti ....
H.